100 bin liranın aylık getirisi belli oldu. İşte en yüksek faiz oranları

Merkez Bankası, bankalar tarafından açılan mevduatlara uygulanan ağırlıklı ortalama faiz oranlarını duyurdu.

Hürriyet’ten Burak Taşçı’nın haberine göre; 1 aya kadar vadede yüzde 55.63, 3 aya kadar vadede yüzde 58.38 oranına, 6 aya kadar vadede yüzde 55.76 oranına, 1 yıla kadar vadede yüzde 46.63, 1 yıl ve daha uzun vadede faiz oranı yüzde 41.65 oranına yükseldi. 1 aylık mevduat hariç diğer tüm vade seçeneklerinde faiz oranları 2 puanın üzerine düştü.

100 BİN LİRANIN AYLIK FAİZİ 4287 LİRA

100 bin lira tutarında parası olan bir vatandaş, parasını mevduatta değerlendirmek isterse stopaj oranı da düşüldükten sonra 32 günün sonunda yıllık yüzde 55.63’ten faize bağladığı parasından 4287 lira faiz elde ediyor.

1 MİLYON LİRANIN FAİZİ AYDA 42 BİN 881 LİRA

500 bin lirasını aynı şartlarda vadeye bağlayan bir kişi ise ay sonunda 21 bin 440 lira net faiz getirisi, 1 milyonunu faize bağlayan bir kişi ise 42 bin 881 lira tutarında faiz elde ediyor.

YÜZDE 80 FAİZ ALAN OLDU

Merkez Bankası’nın verilerine göre azami olarak verilen faiz oranları göz önünde bulundurulduğunda nisan ayında yüzde 80 oranında faizle parasını değerlendirenler olduğu görülüyor.

Genel olarak Kur Korumalı Mevduat’tan TL mevduata geçişi teşvik etmek için bankalar bir kerelik yüksek faiz uyguluyor.

Nisan ayından bu yana Merkez Bankası, bankalar tarafından mevduatlara fiilen uygulanan azami faiz oranlarını açıklamıyor.

STOPAJ ORANLARI ARTTI

Parasını mevduatta değerlendiren kişiler için stopaj oranlarında değişikliğe gidildi. Buna göre, mevduattan elde edilen faiz ve katılım bankalarından elde edilen kâr paylarına uygulanan oranda yapılan değişiklikle, 6 aya kadar (6 ay dahil) mevduatta stopaj yüzde 5 seviyesinden yüzde 7,5 seviyesine yükseltildi.

Bir yıla kadar vadeli hesaplarda stopaj yüzde 3 seviyesinden yüzde 5’e yükseltilirken, bir yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 2,5 seviyesinde olan stopaj oranında değişiklik yapılmadı.

EN YÜKSEK FAİZİ VEREN BANKAYI TERCİH EDİN

Parasını mevduatta değerlendirmek isteyen vatandaşlar araştırmalarını iyi yaparak en yüksek faizi veren bankayı tercih etmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir